Obsah stránky

Základní informace

Výchova se dělá, o ní se nemluví. Nevychovávají se děti, ale kluci a holky. Ano, je to rozdíl. I příroda to v drtivé většině rozlišuje, ať se nám to líbí nebo ne. Rodiče, zejména matky, nejsou vzdělané a poučené v tom, jaký rozdíl je ve výchově kluka a holky. Dnešní rodiče to myslí s dětmi dobře, ale často to dělají špatně, protože nevychovávají, pouze pečují, ochraňují. Nestačí, aby bylo dítě najedené, čisté, aby bylo milováno, vyrůstalo v dobrém rodinném vztahu, aby se účastnilo nějakých kroužků. To vše je potřeba a správně, ale jsou to podmínky pouze nutné, nikoliv postačující. Pro zdárný vstup do samostatného života musí být na to děti dostatečně připravené, tedy pro to vychované. Co dítě dělá, to se učí. Když se vzteká, učí se vztekat. Když kreslí, učí se kreslit. Platí to úplně pro všechno. S přibývajícím věkem si dítě musí k hraní postupně přibírat i povinnosti.


Dva základní přístupy

Výchova

  • dítěti pomáháme a seznamujeme ho s něčím, co ještě nezná: například jak se používá příbor, jak si zavázat tkaničku, že nesaháme na něco horké a co to může být
  • výchova příkladem: dobré rodinné vztahy, vzájemné ohleduplné chování – děláme to, co říkáme a chceme po dítěti
  • neděláme za dítě to, co už umí a je v jeho silách: když něco spadne dítěti, ať si to zvedne – spadlo to jemu; rozkrámovalo hračky víc než je zdrávo, ať si je uklidí – ono by mělo mít malý, ale přehledný “nepořádek”
  • nenabádáme slovně dítě k něčemu, o čem už ví, že má udělat samo: například umýt si ruce, když přijde z venku

Nevýchova

  • vše děláme za děti: často s nimi jednáme, jako by neměly ruce, nohy, byly postižené. Výsledek – nezískáme jejich obdiv, ale začnou s námi manipulovat.
  • stále mluvíme za dítě (zejména matky): dítě ví, že má pozdravit
  • upírání radosti dítěte z toho, že něco samo dokázalo: “To jsem Tě to dobře naučil!”, když se dítěti něco povedlo
  • děti necháme dělat úplně všechno, co je napadne: například začne házet kameny na jiné děti

Zdroje informací

Odkazy

Interní

Externí

Knihy